Blackjack Kart Puanları: Kazanma Stratejinizi Güçlendirin!

Share This Post

Giriiş

Blackjack dünya çapındaki casinolarda oynanan klasik bir kart oyunudur. Hem şans hem de beceri gerektiren bir oyun olduğundan, kart değerlerini anlamak ve olumlu sonuç olasılığını artırmak için kart puanlarına dayalı stratejiler geliştirmek çok önemlidir.

Temel Çıkarımlar

 1. Kart değeri: Oyuncunun elini belirleyen, her karta atanan sayısal değer.
 2. Kart değerlerinin rolü: Kart değerleri oyun sırasında önemli kararların alınmasına yardımcı olur.
 3. “Yumuşak” ve “sert” eller: Nedirler ve oynanışı nasıl etkilerler.
 4. Stratejiler: Kart puanlarına dayalı stratejiler nasıl olumlu sonuçlara yol açabilir?

Kart Puanlarını Anlamak

Kart değerleri, her karta atanan benzersiz değerlerdir. Genellikle el değerlerini belirleyen şey budur. Sonuçta, size ek kart çekme, iki ele bölme, ayakta durma ve daha fazla kart çekmeme veya ilk bahsinizi çarparak ikiye katlama seçeneğini veren, elinizin değeridir.

İkiden dokuza kadar olan kartlar sayısal değerleri üzerinden alınır; 10’lar, valeler, kraliçeler ve papazlar ise 10 puan değerindedir. Her kartın nasıl değerlendirildiği aşağıda açıklanmıştır:

 • İki: iki puan değerindedir.
 • Üç: Üç puan değerindedir.
 • Dört: Dört puan değerindedir.
 • Beş: Beş puan değerindedir.
 • Altı: altı puan değerindedir.
 • Yedi: Yedi puan değerindedir.
 • Sekiz: sekiz puan değerindedir.
 • Dokuz: dokuz puan değerinde:
 • 10, vale, kız ve papaz: 10 puan değerindedir.
 • As: Elinizin durumuna göre 1 veya 11 olarak sayılabilir.

Kart Puanlarına İlişkin Temel Strateji

Kart puanları oyunun sonucunu belirleyecek kararlar vermenizi sağlar. Bir blackjack oyununda kaç deste kullanılırsa kullanılsın, blackjack eli değerleri sabit olduğundan, herhangi bir zamanda el toplamınızı hesaplamanız çok kolaydır.

Anlaşılması gereken bir diğer kavram da yumuşak ve sert ellerdir. İki el arasındaki farkı yaratan bir kart vardır, o da As’tır. Her blackjack oyununun başında size iki kart dağıtılır. Bu kartlardan biri as ise eliniz kolay sayılır. Eğer iki karttan hiçbiri as değilse eliniz kolaydır. Yumuşak bir el daha esnek kabul edilirken, sert bir el daha sert olarak kabul edilir.

Blackjack’te el toplamı 17’nin altındaysa; 17 veya daha yüksek veya yumuşak 18 veya daha yüksek bir seviyede durun. Dağıtıcının açık kartı zayıfsa (2-9) toplam 10 veya 11’i ikiye katlayın. Dağıtıcının açık kartına bağlı olarak As ve 8’li çiftleri ve bazen 2’li, 3’lü, 6’lı, 7’li ve 9’lu çiftleri bölün, ancak asla 5’li veya 10 değerli kartları bölmeyin.

Gelişmiş Strateji Hususları

Temel stratejide uzmanlaştıktan sonra, rakiplerinize karşı size avantaj sağlayacak daha fazla taktik eklemek isteyebilirsiniz. Karışık izleme gibi bu blackjack tekniklerinden birkaçı zorlayıcı olabilir. Kart sayma öğrenmesi en kolay olanıdır.

Blackjack kartlarını sayarken oyuncu, bir sonraki adımda hangi kartların dağıtılma olasılığının daha yüksek olduğunu belirlemek için karttan dağıtılan kartları sayar. 21 ile oynarken yüksek kartlara sahip olmak daha avantajlıdır, dolayısıyla destede daha fazla boyalı kart, 10’lu kart ve As varsa, bir avantaja sahip olursunuz ve bahsinizi artırmalısınız. Oyuncular bir saymaya başlar ve bir ayakkabıdan dağıtılan kartları takip etmek için masaya dağıtılan her iki, üç, dört, beş veya altı kart için bir tane ekler. 7, 8 ve 9 numaralı kartların sayısında bir fark yoktur. 10, J, Q, K veya A belirirse sayı bir azalır.

Dağıtıcının kartlarını ve kalan destenin değerini takip etmek oyununuzu ayarlarken faydalı olabilir. Bu istatistikleri bilmek, ne zaman kalacağınıza, vuracağınıza, ikiye katlayacağınıza veya ikiye katlayacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir ve sonunda krupiyeye karşı şansınızı güçlendirebilir.

Çözüm

Blackjack dünyasında bilgi güçtür ve kart değerlerine hakim olmak çok önemlidir. 17’nin altına vurmak gibi temel stratejilerden kart sayma gibi ileri tekniklere kadar her unsur avantajınıza katkıda bulunur. “Yumuşak” ve “sert” elleri anlayarak ve oyununuzu krupiyerin kartlarına ve kalan desteye göre uyarlayarak başarı şansınızı artırabilirsiniz.

References

 1. BLACKJACK CARD VALUES. (n.d.). From HOTSLOTS: https://hotslots.io/blog/blackjack/blackjack-card-values/#WHY_YOU_NEED_TO_KNOW_BLACKJACK_CARD_VALUES_WHEN_USING_THE_BASIC_BLACKJACK_STRATEGY
 2. Grindu, V. (n.d.). Perfect Blackjack Strategy – Best Charts and Tips that Actually Work. Techopedia, 2023.
 3. Kenrick, L. (2024). Soft vs Hard Blackjack: Why it Matters. GAMING.
spot_img

Related Posts

Paris 2024 Olimpiyatları’nda Türkiye- Güreş

Giriş Olimpiyatların başlamasına sayılı günler kaldı. Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da düzenlenen ...

Filenin Sultanları Paris 2024 Olimpiyatlarında

Giriş Kadınların voleybol olimpiyatları 16. kez yaz olimpiyatlarında. Fransa’nın başkenti...

Olimpiyat Oyunları 2024: Türkiye Katılımcıları, Beklentiler

33’üncüsü düzenlenecek olan Yaz Olimpiyatları hazırlıkları başkent Paris’te hızla...

2024 Paris Olimpiyatları Hakkında Her Şey

Giriş   Olimpyata sayılı günler kala Paris’te hazılıklar tüm hızıyla devam...

Tombstone “No Mercy” Slot İncelemesi:

Giriş Efsanevi slot oyunlarından Tombstone, yenilenmiş “No Mercy” versiyonuyla karşımızda....

Drop’em Slot İncelemesi: Fare ve Tenekenin Macerası

Giriş Hacksaw Gaming’in bizlerle daha önce tabıştırdığı iki karakter olan...
- Advertisement -spot_img