Filenin Sultanları Paris 2024 Olimpiyatlarında

Share This Post

Giriş

Kadınların voleybol olimpiyatları 16. kez yaz olimpiyatlarında. Fransa’nın başkenti Paris’te 27 Temmuz’da düzenlenecek olan turnuvaya kadın milli takımımız Tokyo’da düzenlenen elemelerde katılma hakkı kazanmıştı. Hazırlıklarına tam gaz devam even millilerimizi olimpiyatlarda neler bekliyor? Karşılaşmalar ne zaman?

Ana Başlıklar

 • Voleybolun Olimpiyat Tarihi
 • Kısaca Voleybol Kuralları
 • Turnuva Formatı
 • Voleybol Takımımız
 • Millilerin Maç Programı

Voleybolun Olimpiyat Tarihi

 

Voleybol olimpiyatlara ilk kez Tokyo 1964’de dahil olmuştu. Kadınlar ve erkekler karşılaşmaları tüm takımların birbiriyle bir lez karşılaştığı tek bir grup şeklinde düzenlenen olimpiyatlar 1972 Münih Olimpiyatlarında grup aşaması ve çeyrek, yarı ve fınal maçları da eklenerek günümüzdeki halini almıştır.

1980’lerde düzenli olarak Sovyetler Birliği ve Küba’dan takımlar Olimpiyat podyumunu oluştururken 1990’larda İtalya ve Çin Halk Cumhuriyeti podyumdaki yerlerini aldı. Onları 2000’lerde Brezilya izledi. Eski Sovyetler Birliği, Brezilya ve Amerika Birleşik Devletleri, Olimpiyat voleybolunda en çok madalya alan takımlar listesinde yer alıyor.

Kısaca Voleybol Kuralları

 

Voleybol 6 kişilik iki takımın 18 metre uzunluğunda ve 9 metre genişliğindeki kapalı sahada oynanır. Maçlar 5 set üzerinden oynanır ve sayılar top saha sınırları içerisinde yere  değdiğinde veya oynanış hatası yaptığında verilir. 25 puana en az iki puan fark ile ulaşan ilk takım seti kazanır. Eğer 4 set sonucunda beraberlik söz konusuysa 15 puanlık 5. set oynanır. 

Turnuva Formatı

Önceki Olimpiyat oyunlarına kıyasla formal biraz daha farklı. Bu sefer turnuvada 4 takımlık 3 grup bulunacak. Grup aşamasında gruptaki takımlar birbirleriyle birer maç oynayacak ve grubu birinci ve ikinci bitirenler ile üçüncü bitiren en iyi iki takım çeyrek finallere ilerleyecek. Çeyrek finaller ve devamında ise eleme usülü devam edecek turnuva. 

 

Voleybol Takımımız

Filenin Sultanları, geçen yıl Japonya’daki Olimpiyat elemelerinde oynadığı altı karşılaşmanın altısını da kazanarak Paris 2024 Olimpiyatları’na katılmaya hak kazanmıştı. Daha önce 2012 ve 2020 Olimpiyatlarına da katılan A Milli Voleybol takımımız 25 kişilik geniş kadrosunu da açıkladı. Fakat turnuva kuralları gereğince sadece 13 oyuncumuz katılabilecek. 12 oyuncumuz as kadroda ve bir oyuncumuz da sakatlık ve benzeri durumlar olasılına karşın yedek olarak olimpiyatlara gidecek.

 

Millilerin Maç Programı

 

Fransa’nın ev sahipliğinde 27 Temmuz-11 Ağustos 2024 tarihlerinde düzenlenecek Paris Olimpiyat Oyunları’nda mücadele edecek A Milli Kadın Voleybol Takımımızın grup aşamasındaki maç programı belli oldu.

 

Tayland’ın başkenti Bangkok’ta gerçekleştirilen kura çekimi sonucu, 28 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde oynanacak kadınlar olimpiyat voleybol turnuvasının grupları belirlendi.Çekilişe 2. torbadan katılan ay-yıldızlılar, C Grubu’nda yer aldı.

 

Paris 2024’teki kadınlar voleybol turnuvasında gruplar:

 • A Grubu: Fransa, ABD, Çin, Sırbistan
 • B Grubu: Brezilya, Polonya, Japonya, Kenya
 • C Grubu: İtalya, Türkiye, Hollanda, Dominik Cumhuriyeti

 

Grup aşamasında üç maç oynayacak olan Filenin Sultanları’nın maç programı şu şekilde:

 • 29 Temmuz 10.00
  Türkiye-Hollanda
 • 1 Ağustos 2024 10.00
  Türkiye-Dominik Cumhuriyeti
 • 4 Ağustos 2024  10.00
  Türkiye-İtalya

Grup karşılaşmalarından sonra 4 takım Olimpiyatlar’a veda edecek. Gruplarında ilk iki sıraya yerleşen takımlar ve en iyi iki grup üçüncüsü çeyrek finallere çıkmaya hak kazanacak.

spot_img

Related Posts

Paris 2024 Olimpiyatları’nda Türkiye- Güreş

Giriş Olimpiyatların başlamasına sayılı günler kaldı. Geçtiğimiz aylarda İstanbul’da düzenlenen ...

Olimpiyat Oyunları 2024: Türkiye Katılımcıları, Beklentiler

33’üncüsü düzenlenecek olan Yaz Olimpiyatları hazırlıkları başkent Paris’te hızla...

2024 Paris Olimpiyatları Hakkında Her Şey

Giriş   Olimpyata sayılı günler kala Paris’te hazılıklar tüm hızıyla devam...

Tombstone “No Mercy” Slot İncelemesi:

Giriş Efsanevi slot oyunlarından Tombstone, yenilenmiş “No Mercy” versiyonuyla karşımızda....

Drop’em Slot İncelemesi: Fare ve Tenekenin Macerası

Giriş Hacksaw Gaming’in bizlerle daha önce tabıştırdığı iki karakter olan...

Fist Of Destruction Slot İncelemesi: Kavgada Tarafınızı Seçin

Giriş Fist of Destruction ile sokak kavgalarındaki heyecan slotlarla buluşuyor....
- Advertisement -spot_img